• VOLTIŽ – 2000 LET TANCE NA HŘBETU KONĚ

    Voltižní jezdci jakoby popírali zákony fyziky – lehce se vyhoupnou na hřbet cválajícího koně, udělají salto a přistanou na ramenou spolujezdce. Jejich cvičební místo je minimální a navíc se stále pohybuje! Voltiž je často popisována jako gymnastika nebo tanec na koni. A stejně jako tyto disciplíny je mnohdy považována spíše za umění než sport v pravém slova smyslu.

    V roce 1983 se voltiž (anglicky vaulting) stala jednou z disciplín uznaných Mezinárodní jezdeckou federací FEI. Voltiž byla také na Olympijských hrách a má i svoje mistrovství světa. Voltižní jezdci musí hodiny a hodiny cvičit nejen akrobacii, ale věnovat se i kondici celkově. Voltižní ježdění je sport, o tom není pochyb! Ale ve své zjednodušené podobě může sloužit také jako terapie pro děti a dospělé s poruchami rovnováhy či pozornosti, je vhodnou terapií pro osoby mající problémy s hrubou motorikou, nebo v sociální oblasti. Paravoltiž je vhodná pro hendikepované jezdce a je pokračováním hiporehabilitačního ježdění.

    Sportovní voltiž

    Ve voltiži je možné soutěžit v kategorii jednotlivců, dvojic a skupin. Děti závodí v kroku, junioři a senioři cvičí na koni ve cvalu. Voltižní kůň se pohybuje na kruhu o průměru minimálně 15 metrů a je veden lonžérem.

    Soutěže ve voltiži  jsou složeny z povinných a volných cviků a technické sestavy na hudbu. Cvičit mohou jednotlivci, dvojice,  nebo týmy.

    Soutěže ve voltiži se sestávají z povinných a volných cviků a technické sestavy doprovázené hudbou. Každá kategorie je rozdělená dle věku cvičenců a má určený počet povinných cviků: náskok, základní sed s upažením, holubička nebo váha, mlýn, střih, stoj a odskok. Každý cvik je ohodnocen známkou na škále od 0 do 10. Kůň je rovněž hodnocen – posuzuje se mj. kvalita a pravidelnost jeho chodu a spolupráce s lonžérem.

    Voltižéři taktéž soutěží ve volných sestavách. Součástí volné sestavy jsou náskoky v mnoha provedeních, nejrůznější cviky prováděné v mnoha směrech a na různých částech těla koně, stojky na rukou, kleky, stoje, výskoky a pohyby ve vzduchu jako je třeba salto nebo flik. Ve skupinách mohou být na koni až tři cvičenci najednou, kteří se navzájem nesou nebo zvedají a předvádějí tak dechberoucí cviky, kdy nejlehčí cvičenec se ocitá ve výšce až 5m. Posuzuje se choreografie a technické provedení cviků, jejich obtížnost, vzhled a do úvahy se také bere ohled na koně, jehož spolupráce se opět hodnotí. Volná sestava je vždy předvedena v daném časovém úseku, jeho překročení se penalizuje srážkou bodů.

    2000 let vývoje voltiže

    Dnešní název „voltiž“ pochází z francouzského „La Voltige“. Používá se od období renesance, kdy se jednalo o formu armádního jezdeckého výcviku a obratnostního cvičení pro jezdce. Avšak kořeny voltiže můžeme hledat ve starodávných Římských hrách – jejich součástí bylo i vystoupení akrobatů na cválajícím koni. Jiní historici se domnívají, že počátky voltiže je potřeba hledat na starověké Krétě, kde své umění předváděli tanečníci s býky, kteří hřbety býků údajně přeskakovali. Každopádně můžeme říct, že lidé už přes 2000 let předvádějí na hřbetě koní (nebo býků) různé akrobatické prvky.

    Ve voltiži hraje významnou roli nejen cvičící jezdec ale také lonžér a samozřejmě i kůň.

    Renesanční a středověké dějiny obsahují četné zmínky o cvičení na koni. Nová epocha voltižního ježdění se podle historických pramenů započala v roce 1509 díky vojenskému veliteli a učiteli šermu Pietro Montimu. Ten žil na konci 15. století v Miláně, osobně se znal s Leonardem da Vincim a, jak v té době bylo zvykem, sepsal několik pojednání o šermířství a také výcviku jezdců. Právě jeho pojednání se stala základními pilíři výcviku té doby.

    Významným mezníkem pro voltiž byl rok 1766, kdy otec moderního cirkusu Philip Astley zařadil koně a cvičení na jeho hřbetě právě do cirkusového umění. Posléze však Angličan Andrew Ducrow zkombinoval jezdecké umění s tancem a herectvím a voltiž se přesunula pod cirkusové šapitó. Nicméně, moderní voltiž se vyvinula v poválečném Německu jako iniciativa, jejímž cílem bylo přivést děti k jezdeckému sportu.

    V roce 1920 byla voltiž zařazena i mezi olympijské sporty. Avšak ve voltiži se soutěžilo pouze na olympiádě v Antverpách právě v roce 1920, individuální i týmové zlato si odnesli Belgičané. Ale nebylo to poslední představení voltiže na největší sportovní události, v letech 1984 a 1996 byla voltiž prezentována na olympijských hrách jako ukázkový sport. Od roku 1990 je voltiž také součástí Světových jezdeckých her. První soutěž Světového poháru ve voltiži se konala v Lipsku ve dnech 29.-30. dubna 2011.

    Foto: archiv Karolíny Pachotové, Voltiž Duha, z. s.

    360x360 AD
    Back to top